Strona internetowa: http://jedynka.om.pttk.pl

MAZOWSZE6_html_3908eba0Koło PTTK nr 1 przy Politechnice Warszawskiej („Jedynka”) jest najstarszym kołem turystycznym w warszawskim środowisku akademickim. Zostało założone 14 grudnia 1954 r. i na początku podlegało pod Oddział Śródmiejski PTTK. Z inicjatywy członków Koła w 1960 r. założono Oddział Międzyuczelniany PTTK, a „Jedynka” otrzymała w nim swój obecny numer – numer jeden. Od tamtego czasu Koło nieustannie intensywnie uczestniczy w życiu turystycznym studentów w Warszawie. W uznaniu zasług, za swoją działalność zostało odznaczone w 1974 r. Złota Odznaką Honorową PTTK.

Główną formą turystyki propagowanej przez „Jedynkę” jest turystyka piesza, choć pojawiają się też wyjazdy rowerowe, kajakowe, czy biegówkowe. Do tradycji Koła wpisały się zainaugurowane jeszcze w latach 60-tych XX w. cykliczne rajdy, które ściągają corocznie także ludzi zrzeszonych w innych organizacjach turystycznych. Najpopularniejszymi z nich są: „Ruinada” (marzec), „Puszcza Biała” (kwiecień) i „Noc Świętojańska” (czerwiec). Znaczące miejsce wśród imprez organizowanych przez Koło mają również imprezy na orientacje towarzyszące rajdom, jak też niezależne np. Turystyczny Rajd na Orientacje „Jesień Idzie” im. Maćka Ostrowskiego (listopad). „Jedynka” jeździ także w góry. Takie eskapady odbywają się najczęściej w długie weekendy majowe i listopadowe oraz w czasie ferii studenckich.

Koło prowadzi także otwarte szkolenia, w tym kurs Organizatora Turystyki oraz Kurs Organizatora i Animatora Imprez na Orientację (ten drugi przy współpracy z Mazowiecką Komisją Imprez na Orientację PTTK). Jednym z działań stacjonarnych jest organizacja pokazów slajdów podróżniczych (przy współpracy z GEOIDĄ i SKPB). Od czasu do czasu organizowane są śpiewanki.

Edyta Tomczyszyn

źródło: zeszyty krajoznawcze „Mazowsze” nr 7, str 20-21